Features
51.2V 50Ah Lithium Battery LiFePO4
1.40% Reduction in weight
2.The operating temperature is between -20℃ and +70℃
3.Smarter protection
4.High safety & Deep cycle
5.Limited space for special use
Parameters
| Battery item | 51.2V 50Ah Lithium Battery LiFePO4 |
| Brand name | MANLY/Customized |
| Model No. | MLP4850A |
| Cell Type | LFP |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Minimum Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | 37.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 25A |
| Discharge Peak Current | 50A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Recommended | 18~28℃ |
| Service | Customized battery size,current |
| Protection Level | IP56 |
| Communication | Customized |
| Housing materials | ABS CASE |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Manlylithium batteries have passed many international tests, such as CE, RoHS, UN38.3, MSDS, CB, PSE, ISO9001etc
2.Complete quality management system and nice after-sales services
3. 24 hours /6 days/week online service.
4. Fast delivery and good shipping situation tracking
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: What is the MOQ?
A: 10pcs for each mode, some models can be 1pcs.
Q: Can you provide OEM or ODM service?
A: Yes, OEM ODM are welcome, just different model needs different order quantity, tells what you need, please.
Q: How can I get a lower price?
A: The more quantity you order, the lower price you will get.
Q: Can I get a sample order?
A: Yes, sample order for testing and checking quality is welcome.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 51.2v 50ah lithium battery lifepo4, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












