Features
Battery For Agricultural Picking Robot
1.Almost 100% usable capacity and load tolerance.
2.High discharge current: the battery can be discharged in 30 minutes without damage
3.Fast charging, up to 100% power consumption. Can be charged in an hour.
4.Very low self-discharge, so no trickle charge is necessary
5.Extremely cycle-stable! 5-10 times longer constructive service life
Parameters
| Battery item | Battery For Agricultural Picking Robot |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP4840A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 40AH |
| Minimum Capacity | 40AH |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | 37.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 10A |
| Discharge Peak Current | 20A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Recommended | 18~28℃ |
| Service | OEM/ODM |
| Protection Level | IP65 |
| Communication | Customized |
| Housing materials | Metal/ABS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Wonderful after-sale service and offer 3 ~ 5 years warranty time.
2.12+ years of production and management experience.
3. Wholesale and OEM/ODM excellent service.
4. Samples orders can be supplied at any time.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Which certificates do you have?
A: We have UL/CE/FCC/ROHS/UN38.3/MSDS and etc.
Q: How about the warranty
A: We usually provide 3 years warranty.
Q: How about the MANLY battery's quality&warranty time?
A: All our batteries are 100% production from our own factory, and the cells customers request are all import from the original factory (Such as LG, SONY and etc.). The robot battery pack provided 36 months warranty.
Q: What's the MOQ limit?
A: There is no MOQ for samples. For bulk order quantity, the more quantity, the cheaper.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: battery for agricultural picking robot, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












