Features
48v golf cart batteries for rv Power System UPS
3,500 + cycles of charge and discharge
Green energy
Lightweight and portable
Parameters
| Item | 48v golf cart batteries for rv Power System UPS |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP48150A |
| Cell Type | 3.2V cell |
| IP65 Casing | ABS |
| Basic Information | |
| Typical Voltage | 48V |
| Typical Capacity | 150Ah |
| Charge Mode | Constant current constant voltage |
| End of Charge Voltage | 33V |
| End of Charge Voltage | 54.75V |
| Suggested Charge Current | 30A@0.2C |
| Max Charge Current | 150A@1C |
| Working Discharge Current | 150A@1C |
| Pluse Discharging Current@3C | 300A(<3s) |
| Recharge Life | 3,500+ cycles at 0.2C |
| Battery Size(L*W*H) | Adjustable |
| Calendar Life | 10~15 Years |
| Terminal | M8 |
| PCB Safety Function | Cell balancing,Over-discharge,Over current protection, Over-charge,Temperature protection,Secondary protection. |
Customized Services: Welcome to send your inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 48V 150Ah

Why Choose MANLY Battery?
12+ years production and management experience
Wholesale and OEM/ODM excellent service
Samples orders can be supplied at any time
Fast delivery time can be 10 ~ 15 working days
You can fully enjoy high quality & competitive price
All of our products are certified with FCC, CE, ROHS, EMC, MSDS, UN38.3 and etc.
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: What is your warranty?
A: Almost all our battery pack has 3 years warranty. We assure a cycle life of more than 2000times 80%DOD at 0.2C. That means you can use it for at least 5 years for a normal 1-time charge and discharge every day.
Q: What about the lead time for mass production?
A: It depends on your order quantity, normally 20 ~ 25 working days for newly produced samples, 10 ~ 15 working days for mass production.
Q: Is your product certification complete?
A: We have CE/FCC/ROHS/MSDS certificates for regular products, and we can apply for corresponding certificates for custom products according to customers' requirements.
Q: What are the terms of payment?
A: For bulk orders, a 50% deposit will be paid first, and the remaining 50% will be paid before delivery.
Hot Tags: golf cart batteries for rv, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












