Features
Lithium 51.2V 100Ah
1.Built-in BMS protection
2.Extendible & Widely use
3.Automotive-grade lithium battery
4.More light-weight & Clean energy
5.Support for Series application expansion (up to 51.2V) and also four in parallel
Parameters
| Battery item | Lithium 51.2V 100Ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP48100A |
| Service | OEM/ODM |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Components | Cells+BMS+Metal case+plug |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | 36.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 80A |
| Discharge Peak Current | 100A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Certification | MSDS,CE,UN38.3 |
| Protection Level | IP56 |
| Communication | Customized |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. MANLY has around 60 engineers in structural, software, and hardware, they are all in the lithium battery field within around 8-10 years.
2. Packaging Details: Standard export carton or OEM package.
3. Competitive price with excellent quality!
4. All of Our designs and processes are in line with the high-end market.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
Q: What are the terms of payment?
A: For bulk orders, a 50% deposit will be paid first, and the remaining 50% will be paid before delivery.
Q: What kind of certificates can be provided?
A: UL, IEC, CE, ROHS, UN38.3, MSDS, etc.
Q: Does your battery have a real capacity?
A: All of our batteries are Class A, the actual capacity value ≥99% of the nominal capacity value.
Q: What's the MOQ of your batteries?
A: According to different voltage and capacity, For a large one, 1 ~ 10 pcs is available.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium 51.2v 100ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












