Features
48 volt Lead-Acid Replacement batteries for wheelchairs and scooters
The BMS also protects the LiFePO4 batteries from short circuits and more.
Using the technology of lithium iron phosphate cell, superior safety, thousands of cycles, 100% DOD, under normal conditions;
Wider temperature range from -20℃~60℃.
Parameters
48 volt Lead-Acid Replacement batteries for wheelchairs and scooters | |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model | MLP48V40A |
| Basic Parameter | |
| Standard Voltage | 48V |
| Standard Capacity (amp hours) | 40Ah |
| Energy(Watt-Hours) | 1920Wh |
| Cycle Life | >3500 cycles |
| Self Discharge | <2% per month |
| Charge Data | |
| Charge Method | Constant current/constant voltage(CC/CV) |
| Recommend Charge Current | 8A~20A |
| Discharge Data | |
| Working Current | 40A |
| Pulse discharge current | 80A(<3s) |
| Mechanical Data | |
| Enclosure Type | Black ABS/Metal |
| Battery Dimension (L*W*H) | TBD |
| DC Plug | M6 |
| Protection Rate | IP65 |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Deep Cycles Battery Pack
MANLY LiFePO4 battery has 3500-8000 deep cycles time, which lasts up to 5 times longer than a lead-acid battery. It can help you save money without multiple purchases.
Production Quality
4-Dimensional quality system, 110 QC staff, 100% inspection. The industry top 10 battery manufacturer, battery acquired CE, ROHS, UL, IEC62133, MSDS, UN38.3, etc.
Superior Safety
Lithium iron Phosphate chemistry eliminates the risk of explosion or combustion due to high impact overcharging or short circuit situation
The Customers Feedbacks


More Applications of 48V Lithium Battery

FAQ
Q: Where is your factory located? How can I visit there?
A: Our factory is located in Shenzhen, China. You can fly to Shenzhen directly, and we will pick you up. Welcome to visit our factory.
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: DHL, UPS, FedEx or TNT for samples. For mass order, you can choose Sea or Air shipment.
Q: How do I track my shipment?
A: After we deliver your goods, we will send you the tracking No. once your goods has been shipped.
Q: Is the product the same as photos?
A: Yes, all photos are real. We took these photos by ourselves.
More Lithium Battery Modules

Hot Tags: batteries for wheelchairs and scooters, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












