Features
Battery Deep Cycle 51.2V 50Ah
1.Optional Smart system to show battery data via APP
2.It is high integrated with less installation space.
3.Longer life cycle, >3,500 times at 80% DOD.
4.It is without heavy metals and is environmentally friendly.
5. Maintenance-free, there is no memory effect.
Parameters
| Battery item | Battery Deep Cycle 51.2V 50Ah |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP4850A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Minimum Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | 37.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 16A |
| Discharge Peak Current | 50A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Recommended | 18~28℃ |
| Service | OEM/ODM |
| Protection Level | IP65 |
| Communication | Customized |
| Housing materials | Metal/ABS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Products as described, quality inspection, to eliminate crude manufacturing.
2.Well aware of the technical problems of lithium iron batteries.
3.All products can pass UN, UL, CE, KC, FCO and other safety certifications.
4.Made with craftsmanship, quality assurance.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Could you provide OEM service?
A: Yes, we could, we could also provide blister packaging if you need it.
Q: What informations should I provide to make an order?
A: Usually, we need to know the operating voltage, the discharge current (Continuous and peak), and the dimension in your products.
Q: Could I get a sample for checking the quality?
A: Samples testing available, please click here to get the sample policy.
Q: What's the lead time of production?
A: Depends on your order quantity and if your order item has the same one in the stock, normally lead time about 15 ~ 25 working time for mass order.
Q: What kinds of payment can I pay with?
A: T/T Bank transfer, Paypal, Western Union, and etc.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: battery deep cycle 51.2v 50ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












