Features
51.2Vdc 50Ah Battery
1.Internal BMS with full protection, the battery has high voltage protection with higher reliability.
2.Twice the useable capacity (comparing to the same capacity of FLA/AGM/GEL)
3.Deep cycle. can be discharged to 90% vs lead-acid recommended 50% depth of discharge.
4.Lighter weight. About 1/3 the weight of lead-acid.
Parameters
| Battery item | 51.2Vdc 50Ah Battery |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP4850A |
| Service | OEM/ODM |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Components | Cells+BMS+Metal case+plug |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | 36.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 35A |
| Discharge Peak Current | 55A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Certification | MSDS,CE,UN38.3 |
| Protection Level | IP56 |
| Communication | Customized |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Complete automatic production equipment.
2. Modern standard workshop total span of 1,200,000 square meters.
3.Professional one-on-one after-sales team is our core competitiveness.
4. The safety, stability, reliability, uniformity, and electrical performance of lithium batteries are at the leading level in the industry.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: How about the warranty time?
A: Our battery products are with 36 months warranty, 100% replacement for free if a quality problem occurred.
Q: What's your warranty for lithium battery products?
A: Generally speaking, it's a three-year warranty, for quality problems, we will send a new one to you.
Q: How do you control your product quality.
A: All batteries have 15 steps of testing during the whole production.
Q: You are a factory or a trading company?
A: Manufacturer
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 51.2vdc 50ah battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












