Features
Battery LiFePO4 51.2V 50Ah
1.Customizable built-in bluetooth monitor
2.Lithium iron phosphate battery core, safe and durable
3.Intelligent protection, widely compatible with a variety of devices
4.Support customized high capacity and high voltage
5.Light weight, only 1/3 of lead-acid batteries
Parameters
| Battery item | Battery LiFePO4 51.2V 50Ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No | MLP4850A |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 59.4±0.2V |
| Continuous Discharge Current | 40A |
| Discharge Peak Current | 20A |
| Standard charging current | 50A |
| Charging way | CC/CV(Constant Current / Constant Voltage) |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles |
| Dimension | Custom |
| Charge Temperature | -20°C ~ 45°C, 65±20%RH; |
| Discharge Temperature | -20°C ~65°C, 65±20%RH |
| Storage less than three months | -20~35℃ |
| OEM/ODM | Customized |
| IP Class | IP65 |
| Short Circuits Protection (SCP) | YES |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. With 12 + years of manufacturing experience and an innovative design team, many trendy products will be provided every now and then
2. Modern standard workshop total span of 1,200,000 square meters
3. OEM & ODM service can be provided to meet customers' special request
4. Authoritative review, our products with UL, CE, Rosh, ISO, etc. certificates for quality assurance
5. Our service will be provided to customers during selling and after-sale
6.High customer satisfaction and reputation
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Where are your company's major markets?
A: Our company focuses on high-quality lithium batteries, targeting North America, Europe, markets.
Q: Are all the batteries Grade A?
A: Of course, Brand A and never been used.
Q: Can I see the batteries before buying?
A: Of course, we provide pictures and videos.
Q: Can you test each battery PRIOR to shipping?
A: MANLY Battery factory will test all the battery Voltage and Internal resistance capacity 100% before delivery.
Q: How can I do if I need more help with the order?
A: You can chat online with our sales or send us an email inquiry, we will respond to you quickly.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: battery lifepo4 51.2v 50ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












