Features
48v li-ion 18650 LiFePO4 battery pack for golf trolley battery
3500+ cycles recovery capacity of 80% initial
No corrosive liquids or harmful heavy metals which is better for the environment
BMS: Innovative battery system (BMS), fault prediction and health management improve inconsistencies that have occurred
Parameters
| Item | 48v li-ion 18650 LiFePO4 battery pack for golf trolley battery |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP4850A |
| Cell | 3.2V cell |
| Shell | ABS |
| Basic Information | |
| Typical Voltage | 48V |
| Typical Capacity | 50Ah |
| Charge Mode | CC/CV |
| End of Charge Voltage | 33V |
| End of Charge Voltage | 54.75V |
| Suggested Charge Current | 10A@0.2C |
| Max Charge Current | 50A@1C |
| Working Discharge Current | 50A@1C |
| Pluse Discharging Current@3C | 150A(<3s) |
| Recharge Life | >3,500 cycles at 0.2C |
| Battery Size(L*W*H) | Adjustable |
| Calendar Life | 10~15 Years |
| Terminal | M8/Adjustable |
Customized Services: Welcome to send your inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 48V 50Ah

Why Choose MANLY Battery?
Provide you “customized products” along with the best factory price.
Different payment from T/T, Wester Union, Paypal, LC and etc.
More than 12 years of experience in producing lithium battery cells and battery packs for various applications.
Strict quality control system which enhances customers' competitiveness.
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Is there any tracking number for my item?
A: Yes, we ship every order with their Tracking Number, and you can view the shipment staus on the corresponding website.
Q: How about the shipping label?
A: If you have a special request please contact us, we will help you.
Q: What is your minimum order quantity (MOQ)?
A: There is no MOQ if in stock. If OEM, which depends on the item.
Q: Where is your main market?
A: Our main market is Middle east, Africa, South-east Asia, Europe, Australia, South America and North America.
Q: What about the payment?
A: We accept T/T for the large quantities order, and Credit Card and E-checking will be accepted for the small quantities order of battery.
Hot Tags: golf trolley battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China











