Features
Rechargeable electric golf trolley battery 48V 40Ah for electric bicycle electric scooter
Long cycle lifespan: capacity recovery can be above 80% after 3500 cycles
High discharge voltage plateau
Environment-friendly without PB, CD added
Parameters
| Item | Rechargeable electric golf trolley battery 48V 40Ah for electric bicycle electric scooter |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP4840A |
| Cell | 3.2V Lithium iron phosphate cell |
| Shell | ABS |
| Basic Information | |
| Typical Voltage | 48V |
| Typical Capacity | 40Ah |
| Charge Mode | CC/CV |
| End of Charge Voltage | 33V |
| End of Charge Voltage | 54.75V |
| Suggested Charge Current | 8A@0.2C |
| Max Charge Current | 40A@1C |
| Working Discharge Current | 40A@1C |
| Pluse Discharging Current@3C | 120A(<3s) |
| Recharge Life | Over 3,500 cycles at 0.2C |
| Size(L*W*H) | Adjustable |
| Calendar Life | 10+ Years |
| Terminal | M8/Adjustable |
Customized Services: Welcome to send your inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 48V 40Ah

Why Choose MANLY Battery?
The battery we sell is all verified by our long-term market, with high quality and suitable performance.
More than 12 years of experience in the battery industry, mature production and technology process.
Quality assurance, 24h to solve your problems, provide solutions and technical support
OEM and ODM orders are welcome, please kindly send us your detailed requirements(Application, Voltage, Capacity, Current and etc.) and we will make your ideas into reality.
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: What about the lead time?
A: New design sample needs 25-30 working days, neutral order mass production time needs 15-20 working days. If OEM orders, would be about 20-25days.
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: DHL, UPS, FedEx or TNT for samples. For mass order, you can choose Sea or Air shipment.
Q: How do I track my shipment?
A: After we deliver your goods, we will send you the tracking No. once your goods has been shipped.
Q: Does it come fully charged?
A: No, the MANLY Lithium Battery is charged about 30% SOC due to the transportation restrictions! Hope it helps.
Hot Tags: electric golf trolley battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China











