Features
LiFePO4 48v 20ah lithium ion battery pack for ebike moto scooter
Low maintenance batteries with stable chemistry.
More economical than AGM / Gel batteries
In built-in over-charge and over-discharge protection
Parameters
| Item | LiFePO4 48v 20ah lithium ion battery pack for ebike moto scooter |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model Number | MLP4820A |
| Single Cell | LiFePO4 cell |
| Housing | Black ABS |
| IP Rate | IP65 |
| Basic Information | |
| Voltage | 48V*20S |
| Capacity | 20Ah/960Wh |
| Way of Charge | Constant current- Constant voltage |
| End of Charge Voltage | 33V |
| End of Charge Voltage | 54.75V |
| Suggested Charge Current | 4A/0.2C |
| Max Charge Current | 20A/1C |
| Working Discharge Current | 20A/1C |
| Pluse Discharging Current | 40A(<3s) |
| Recharge Life@0.2C 80%DOD | 3,500+ times |
| Battery Dimension | Customized |
| Lifespan | 10~15 Years |
| Connector | Anderson/M6/M8/Optional |
Customized Services: Welcome to send your inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 48V 20Ah

Why Choose MANLY Battery?
12+ years production and management experience
All of our products are certified with FCC, CE, ROHS, EMC, MSDS, UN38.3 and etc.
Products as described, quality inspection, to eliminate crude manufacturing
After-sales carefree, pay more attention to user experience.We cherish every customer and every transaction
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q:What is your advantages?
A:We ensure that all products is good quality good after service and we can maintance free during the warranty period.
Q: When will you arrange shipment for us?
A: We will arrange shipment ASAP after we receive your payment.
Q: Can I customize items I like, such as to print our own logo or to alter the design?
A: Yes, we offer OEM/ODM service. Please contact us to check with details.
Q: Where is your main market?
A: Our main market is Europe, Australia, South America and North America.
Q: What can I get the price?
A: We usually quote within 24 hours after we get your inquiry. If you are very urgent to get the price, please tell us in your email so that we will regard you inquiry priority.
Hot Tags: 48v 20ah lithium ion battery pack, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












