Features
Battery For Intelligent Agricultural Robot48v40ah
1.no memory effect;
2. lead free, no harm;
3.high energy density, low internal resistance;
4. excellent safety performance, no explosion, no fire;
5. can be flexibly made into battery packs with different voltages, capacities, and size;
Parameters
| Battery item | Battery For Intelligent Agricultural Robot48v40ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP4840A |
| Service | OEM/ODM |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 40AH |
| Components | Cells+BMS+Metal case+plug |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | 36.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 20A |
| Discharge Peak Current | 40A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Certification | MSDS,CE,UN38.3 |
| Protection Level | IP65 |
| Communication | Customized |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Professional lithium battery pack solution and product provider.
2. Equipped with advanced manufacturing equipment, and precision testing equipment.
3. Professional one-on-one after-sales team is our core competitiveness.
4. Perfect supporting service guarantee.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q. If my golf cart is not 48V but 36V, what can I purchase from your company?
R: We are able to provide 36V 72V 50-200Ah lifepo4 battery, you can tell me the information of your golf cart, I will recommend a suitable battery for you.
Q. Are there other chargers to choose from?
R:8V 15A 20A 25A 30A 40A 50A charger
Q.Whats price?
R: We provide a reasonable price and recommend suitable batteries to our customers.
Q.Whats MOQ?
R: We can accept a small MOQ at the beginning to help customers enter into market firstly.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: battery for intelligent agricultural robot, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












