Features
Deep Cycle 48v chassis battery for motorhome Outdoor energy storage RV
Battery Management Systems (BMS) with power terminal cut-off and recovery.
Half the weight of traditional lead acid batteries.
Longer run time compared to lead acid.
Parameters
48 volt replacing rv batteries with lithium | |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model | MLP48V30A |
| Basic Parameter | |
| Standard Voltage | 48V |
| Standard Capacity (amp hours) | 30Ah |
| Energy(Watt-Hours) | 1440Wh |
| Cycle Life | Up to 3500 cycles |
| Monthly Self Discharge | < 2% |
| Charge Data | |
| Standard Charge Method | CC/CV |
| Charge Current | 0.2C~0.5C/Adjustable |
| Discharge Data | |
| Continous Working Current | 1C |
| Max discharge current | 3C(<3 seconds) |
| Mechanical Data | |
| Weight (kg) | About 11 kg |
| Housing | ABS/Metal/Optional |
| Battery Enclosure Dimension (L*W*H) | Customized |
| DC Connector | M6/M8 |
| Protection Rate | IP65 |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
MANLY has a total span of 1,200,000 square meters, our daily production can exceed 1,200,000 per for battery cells and 3,000 per for battery pack assembly.
MANLY is a high-tech enterprise with 12+ years of experience in lithium battery R&D, production and sales.
We focus on producing lithium battery cell and packs assembly
QUALITY
CE, UL, SGS, FCC, ROHSand Iso9001: 2000 certified
The Customers Feedbacks


More Applications of 48V Lithium Battery

FAQ
Q: Does MANLY accept sample orders? What's the Minimum Order Quantity?
A: Trial order or sample order is accepted, but the same cost as bulk.
Q: What is your term of delivery?
A: We accept EXW, FOB Shenzhen, or FOBGuangzhou, you can choose the one which is the most convenient or cost-effective for you.
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: DHL, UPS, FedEx or TNT for samples. For mass order, you can choose Sea or Air shipment.
Q: Can we visit the MANLY factory?
A: Warmly welcome. Our factory is located in Shenzhen, very close to Guangzhou or Hongkong.
Q: Can you accept OEM and ODM Services?
A: Yes, it's available.
More Lithium Battery Modules

Hot Tags: chassis battery for motorhome, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












