Features
Lithium 51.2V 100 Amp hour Battery
Longer life cycle
Portable with Small size and light weight
Good discharge performance
More safe and environmental protection
Higher power discharge
Higher temperature resistance
Parameters
| Battery item | Lithium 51.2V 100 Amp hour Battery |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP48100A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | 37.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 48A |
| Discharge Peak Current | 100A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Recommended | 18~28℃ |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP65 |
| Communication | Customized |
| Housing materials | Metal/ABS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Focus on the lithium battery industry for more than 12 years of technical research & development.
2. MANLY Battery insists on being market-oriented and backed by a strong R&D team.
3. Strong R&D capability, OEM ODM service.
4. Value quality and long-term cooperation to reach win-win relationship.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
1) How do you ship the goods?
A: Usually by UPS,TNT,DHL,Fedex...(We will choose the best available shipping methods for you always)
2) How can i pay you?
A: We accept T/T and Paypal, Western Union.
3) How do I take care when your client received defective products?
A: replacement. If there are some defective items,we usually credit to our customers or replace in next shipment.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium 51.2v 100 amp hour battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












