Features
51.2 Voltage Lithium battery campervan 48V 40ah for electric bicycle ebike Application
Built-in automatic protection for over-charge, over discharge, over current and over temperature.
Wide Working Temperature Range
Maintenance Free
Works with all chargers/inverters
Parameters
51.2 Voltage Lithium battery campervan 48V 40ah for electric bicycle ebike Application | |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model | MLP48V40A |
| Basic Parameter | |
| Voltage | 51.2V |
| Capacity (amp hours) | 40Ah/Customzied |
| Energy(Watt-Hours) | 2048Wh |
| Design Life | >3000 cycles |
| Self Discharge | <2% Monthly |
| Charge Data | |
| Charge Mode | CC/CV |
| Recommended Charge Current | 0.2C |
| Max. Charge Current | 1C |
| Discharge Data | |
| Constant Discharge Current | 1C |
| Max discharge current | 2C(<3 seconds) |
| Mechanical Data | |
| Weight (kg) | About 19 kg |
| Housing | Black ABS |
| Dimension | Adjustable |
| DC Terminal | M8 |
| IP Level | IP65 |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
66+ professional engineers, R&D center, and testing center with rigorous team organization, advanced equipment, and enormous investment.
All of our LiFePo4 cells are grade A from our own factory's production bases, you can come here and visit our factory, we promise never to use grade B or C. Meanwhile, all other brand cells are optional if you need (Korean and Japanese brand cells)
Our laboratory will conduct more than 11 different strict quality tests for each batch of battery cells, fewer than 10 of 200 battery manufacturers has specialized laboratories, this is critical for the battery quality
The Customers Feedbacks


More Applications of 48V Lithium Battery

FAQ
Q: When will you ship the order?
A: Normally 15~25 working days after receiving your payments, but it can be negotiated based on order QTY and production schedule.
Q: Do you accept OEM/ODM business?
A: We accept OEM/ODM with your authorization.
Q: What's the warranty?
A: Almost all our battery pack has 3 years warranty.
Q: Can I customize the size of the battery?
A: Of course yes if your quantity MOQ is workable.
More Lithium Battery Modules

Hot Tags: lithium battery campervan, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












