Features
Mini Powerwall 5kwh
Internal cell balancing
Lighter weight: About 40% ~50% of the weight of a comparable lead acid battery
Can be charged using most standard lead-acid charges (set)
Wider temperature range:-20℃~60℃
Support for Series application expansion (up to 51.2V) and two in parallels
Parameters
| Battery item | Mini Powerwall 5kwh |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP48100A |
| Service | OEM/ODM |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Components | Cells+BMS+Metal case+plug |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | 36.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Standard Discharge Current | 50A |
| Max continuous discharge current | 120A |
| Maximum Discharge Current | 300A(1S) |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Dimensions (in./mm.) | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Certification | MSDS,CE,UN38.3 |
| Protection Level | IP65 |
| Communication | Customized |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Professional lithium battery manufacturer with leading technology.
2.Prompt on-time delivery!
3.Competitive price with excellent quality!
4.Professional sales and after-sales services!
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1:How to proceed an order for lithium batteries?
A: Firstly, let us know your requirements or application. Secondly, we quote according to your requirements or our suggestions. Thirdly, customer confirms the order and places deposit for formal order. Fourthly, We arrange the production of lithium battery for you.
Q2: Do you offer guarantee for the products?
A: Yes, 3 Years warranty is provided for growatt ark hv solar storage battery.
Q3: Is it OK to print my logo on the product?
A: Yes. We welcome OEM orders, please kindly share the graphic design of your logo
Q4: How long does the warranty?
A: In general, the time is 36 months.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: mini powerwall, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China











