Features
Portable Power Station 1000w
High energy density
Extendible & Widely use
Automotive-grade lithium battery
More light-weight & Clean energy
Built-in BMS protection
3X faster charging time
Parameters
| Battery item | Portable Power Station 1000w |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP48150A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 150AH |
| Minimum Capacity | 150AH |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | ≤37.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 100A |
| Discharge Peak Current | 150A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Recommended | 18~28℃ |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP65 |
| Communication | RS485(CAN optional) |
| Housing materials | Metal |
| Certificate | CE, UN38.3, MSDS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose US?
1.MANLY has around 60 engineers in structural, software, and hardware, they are all in the lithium battery field within around 8-10 years.
2.Advanced automatic production line!
3.OEM&ODM custom services!
4.High quality-No complaint!
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: What about the payment?
A: We accept T/T for the large quantities order, and Credit Card and E-checking will be accepted for the small quantities order of battery.
Q: Do you offer OEM or ODM service?
A: Yes, OEM&ODM are welcome. Please inform us of your OEM requirements and confirm the design, We'll process it accordingly.
Q: What is your minimum order quantity (MOQ)?
A: There is no MOQ if in stock. If OEM, which depends on the item.
Q: What are the shipping costs?
A: Pls tell us the delivery address to check.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: portable power station 1000w, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China











