Features
Powerwall Off Grid System 5Kwh
1. Best Quality, Long Cycles Life
2.Adopting advanced LIthium iron phosphate battery technology to make it very safe
3.Smart BMS
4.Easy Installation
5.CAN&RS485 Communication
Parameter
| Battery item | Powerwall Off Grid System 5Kwh |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP48100A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Minimum Capacity | 100AH |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | 37.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 100A |
| Discharge Peak Current | 100A(Could be customized) |
| Cycle Life | >3000 cycles (100% DOD); >4000 cycles (80% DOD) |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP65 |
| Communication | Customized |
| Housing materials | Metal |
| Others | LCD Screen, Support Parallel |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. MANLY Battery has been engaged in the lithium battery production industry for more than 12 years.
2. In addition to advanced equipment, a professional production team, and fully automated production equipment.
3. A professional one-on-one after-sales team is our core competitiveness.
4. It is our commitment to ensure the safety and stability of each battery.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1: Do you offer solar energy system design?
A1: Yes, we have a strong R&D team offering professional system design and service for free.
Q2: Do you support OEM service?
A2: Sure, pls just tell us your demands, we have engineers to work it out for you.
Q3: What certificates do you have?
A3: ISO9001, CE, IEC, MSDS, UN38.3 reports, etc.
Q4: What is your payment terms?
A4: 30% deposit, 70% balance before shipping. T/T, LC or other terms, can be negotiated.
Q5: What is your delivery time?
A5: Complete system costs 2-3 weeks, other components cost 1 week.
Q6: How about your after-sales service?
A6: We have professional after-sales service team to solve problems, pls feel free to contact us for any issues.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: powerwall off grid system, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China











