Features
5 kWh Solar Battery
1.Bluetooth technology to monitor battery status
2.Maximize your energy potential with 99% Depth of Discharge (DOD)
3.Drop in replacements (plug and play)
4.Run as many needed in parallel
5.LCD display can be add.
Parameters
| Battery item | 5 kWh Solar Battery |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP48100A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Minimum Capacity | 100AH |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | 37.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 100A |
| Discharge Peak Current | 100A |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Recommended | 18~28℃ |
| Service | OEM/ODM |
| Protection Level | IP65 |
| Communication | Customized |
| Housing materials | Metal/ABS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Advanced and reliable.
2. Long cycle life battery can ensure high-quality battery. we are committed to 1.5 times the cycle life of more than other factories!
3. We have the experience of cooperation with big international customer!
4. Quick response to clients’ inquiries within 7*24hrs.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
Q: Can we visit the MANLY factory?
A: Warmly welcome. Our factory is located in Shenzhen, very close to Guangzhou or Hongkong.
Q: How long does the warranty?
A: In general, the time is 36 months.
Q: Can you accept OEM and ODM services?
A: Yes, we supply OEM&ODM service as customers' requirements.
Q: What is your minimum order quantity (MOQ)?
A: There is no MOQ if in stock. If OEM, which depends on the item.
More Products

Hot Tags: 7kwh battery pack, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China, robot batteryreplacement, lifepo4 deep cycle battery 12v 100ah, 36v golf buggy battery, solar 12v battery 100ah deep cycle, 12v deep cycle solar battery, 12v
100ah lifepo4 battery pack.
Hot Tags: 5 kwh solar battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China











