Features
Power Battery for Home 5kwh
1. Maintenance free
2. Internal cell balancing
3. Bluetooth technology to monitor battery status
4. Can be charged with solar chargers
5.Free of maintenance
Parameters
| Battery item | Power Battery for Home 5kwh |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP48100A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Minimum Capacity | 100AH |
| Internal Resistance | ≤5mΩ |
| Charge Cut-off Voltage | 58.4±0.2V |
| Discharge Cut-off Voltage | 40.0V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 100A |
| Discharge Peak Current | 100A(Customized) |
| Cycle Life | >35000 Cycles @ 0.2C Charge/Discharge at 100%DOD,End of Life 70% Capacity. |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Recommended | 18~28℃ |
| Water Dust Resistance | IP65 |
| Communication | Customized |
| Case | Metal |
| Communication ports | CAN/RS485/RS232 |
| Compatible inverters | Growatt/Goodwe/Deye/Srne/Voltronic and others |
| Charging mode | CC/CV |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Professional lithium battery manufacturer for over 12 years.
2. Supply tailor-made solutions provided by our experienced team and professional engineers!
3.MOQ is lower, please feel free to contact our sales if you need it.
4. Provide you with “customized products” along with the best factory price.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Is it OK to print my logo on the product?
A: Yes. We welcome OEM orders, please kindly share the graphic design of your logo
Q: How long does the warranty?
A: In general, the time is 36 months.
Q: Is the product the same as the photos?
A: Yes, all photos are real. We took these photos by ourselves.
Q: Can I have a sample order?
A: Yes, we welcome samples in order to test and check the quality.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: power battery for home, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China











