Features
Smart Battery 48V 50Ah
No memory effect, low self-discharge rate, environment-friendly
Optional Smart system to show battery data via APP
It is high integrated with less installation space.
Longer life cycle, >3,500 times at 80% DOD.
Lighter weight & heavier power
Parameters
| Battery item | Smart Battery 48V 50Ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No | MLP4850A |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 59.4±0.2V |
| Continuous Discharge Current | 50A |
| Discharge Peak Current | 50A |
| Standard charging current | 50A |
| Charging way | CC/CV(Constant Current / Constant Voltage) |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles |
| Dimension | Custom |
| Charge Temperature | -20°C ~ 45°C, 65±20%RH; |
| Discharge Temperature | -20°C ~65°C, 65±20%RH |
| Storage less than three months | -20~35℃ |
| OEM/ODM | YES |
| IP Class | IP55 |
| Short Circuits Protection (SCP) | YES |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.With complete QC inspection from the material to the mass production
2.Provide the customized service
3.With 36months warranty
4. Authoritative review, our products with UL, CE, Rosh, ISO, etc. certificates for quality assurance
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: How do your factory control the quality of lithium battery products ?
A: 100% testing for all batteries before delivery, 15+ steps testing during the whole production.
Q: What kind of certificates does your lithium battery products have obtained?
A: Most of our lithium battery products are certified with IEC, UL, FCC, PSE, CB, CE, MSDS, UN38.3, which can cover the import requirements of most countries.
Q: Must I use the charge connector attached to the battery or can I use the port already built into my scooter to charge via output leads??
A: Yes, You could use the port already built into your scooter to charge via output leads. Our battery charge and discharge are the same port.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: smart battery 48v 50ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












