Features:
Solar Panel Powerwall 5kwh
1.Constant power throughout discharge (low internal resistance)
2.Very low Losses from Peukert (energy efficiency >98%)
3.Very low self-discharge (<3% per month)
4.No memory effect
5.Weight gain > 50% and 40% reduced footprint compared to lead batteries
6.Certification: CE, RoHS, UN 38.3
Parameters:
| Battery item | Solar Panel Powerwall 5kwh |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP48100A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Minimum Capacity | 100AH |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | 37.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 50A |
| Discharge Peak Current | 100A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Recommended | 18~28℃ |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP65 |
| Communication port | RS232, RS485, CAN |
| Communication | Customized |
| Housing materials | Metal |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. More than 12 years of experience in producing lithium battery products for various applications.
2. Highly automated production line and robust quality control system.
3. Strong R&D capability, OEM ODM service.
4. Value quality and long-term cooperation to reach win-win relationship.
5. Superior and helpful after-sales service.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Do you accept OEM/ODM business?
A: We accept OEM/ODM with your authorization.
Q: Which market have you already exported to?
A: We already ship to Europe, Asia, Africa, The Middle East, South America, etc.
Q: What are there included for a battery or pack, may I buy a charger from you?
A: Battery case, BMS, battery pack, can buy customized connector, charger
Q: How long I can get it?
A: It depends on your order quantity, normally 20 ~ 25 working days for newly produced samples, 10 ~ 15 working days for mass production.
Q: What's the warranty?
A: Almost all our battery pack has 3 years warranty.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: solar panel powerwall, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China











