Features
60v 20ah electric scooter lithium ion battery
Longer service life, Lead-Acid has about 200-300 life cycles compared to about 3500+ with LiFePO4.
Lighter weight, only about half of a Lead-Acid battery.
No corrosive liquids or harmful heavy metals which is better for the environment.
Parameters
| Item | 60v 20ah electric scooter lithium ion battery |
| Brand Name | Manly/OEM |
| Model | MLP60V20A |
| Electrical Characteristics | |
| Voltage | 60V |
| Capacity | 20Ah |
| Capacity(Wh) | 1200Wh |
| Cycle life | More than 3500 times |
| Self-Discharge | Less than <2% per month |
| Standard Charging | |
| Fully Charging Voltage | 69.35V |
| Charging Method | Constant current and constant voltage |
| Charge Current | 0.2C/Adjustable |
| Max Charge Current | 1C/Adjustable |
| Standard Discharging | |
| Discharge Current | 1C/Adjustable |
| Max. Continuous Current | 1C/Adjustable |
| Max.Pulse Current | 3C(<3s)/Adjustable |
| Cut-off Voltage | 47.6V |
| Structure | |
| Cell Type | 3.2V Battery |
| Case | ABS/PVC/Metal/Customized |
| Size | As per your request |
| Warranty | 36 Months |
Customized Services: Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.
com.
Applications of the LiFePO4 Battery 60V 20Ah

Why Choose MANLY Battery?
More than 12 years of experience in producing lithium battery cells and battery packs for various applications.
All of our 60V Deep Cycle Golf Cart Batteries are produced by domestic branded MANLY manufacturers.
Each group of batteries is strictly aged (at least 3 complete charge/discharge cycles). Various safety tests including transportation drop test before shipment
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: what kind of product quality does your factory offer?
A: We offer the most competitive prices with the best quality.
Q: Do you accept OEM/ODM business?
A: We accept OEM/ODM with your authorization.
Q: Can I get a free sample?
A: Generally we don't provide free sample, but we can return sample cost when the buyer plant a bulk order.
Q: What is your package look like? Can I have the customized package?
A: We have the factory's current standard package, the customized print logo shall comply with the buyer's requirements, and the extra charges will be borne by the buyers, for more details, please contact us.
Hot Tags: electric scooter lithium ion battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












