Features
Deep cycle 60V 30AH lithium batteries are used in electric vehicles
Longer service life, Lead-Acid has about 200-300 life cycles compared to about 3500+ with LiFePO4.
Lighter weight, only about half of a Lead-Acid battery.
No corrosive liquids or harmful heavy metals which is better for the environment.
Parameters
| Item | Deep cycle 60V 30AH lithium batteries are used in electric vehicles |
| Brand Name | Manly/OEM |
| Model | MLP60V30A |
| Electrical Characteristics | |
| Voltage | 60V |
| Capacity | 30Ah |
| Cycle life | 3,500+ times |
| Self-Discharge | <2% per month |
| Standard Charging | |
| Fully Charging Voltage | 69.35V |
| Charging Method | CC/CV |
| Charge Current | 6A~15A(0.2C~0.5C) |
| Max Charge Current | 30A(1C) |
| Standard Discharging | |
| Discharge Current | 30A(1C) |
| Max. Continuous Current | 30A(1C) |
| Pulse Discharge Current(<3s) | 90A(3C) |
| Cut-off Voltage | 47.6V |
| Structure | |
| Cell Type | 3.2V Lithium Iron Phosphate cell |
| Case | ABS/PVC/Metal/Customized |
| Size(L*W*H) | As per your request |
| Warranty | 36 Months |
Customized Services: Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.
com.
Applications of the LiFePO4 Battery 60V 30Ah

Why Choose MANLY Battery?
Rich Experience in R&D and production more than 12 years!
Advanced automatic production line!
OEM&ODM custom services!
High quality-No complaint!
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Where are your company's major markets?
A: Our company focuses on high-quality lithium batteries, targeting North America, Europe, markets.
Q: Can you test each battery PRIOR to shipping?
A: MANLY Battery factory will test all the battery Voltage and Internal resistance capacity 100% before delivery.
Q: Do you have a MOQ limit?
A: Yes, we do have a MOQ for different voltage and capacity, just email us at info@manlybatteries.com for more details.
Q: Can you ship the battery by air?
A: Yes. We can ship by air via UPS, DHL, FedEx.
Q: What is your term of delivery?
A: We accept EXW, FOB Shenzhen, or FOBGuangzhou, you can choose the one which is the most convenient or cost-effective for you.
Q: Is it available for OEM service?
A: Yes, your own brands are available.
Hot Tags: lithium batteries are used in electric vehicles, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












