Features
iron phosphate battery60v12ah
1. Can be connected in parallel up to 4 batteries
2. Drop-in replacement for lead-acid batteries
3. Lightweight
4.36-month warranty back by local Australian owned and operated business
Parameters
| Battery item | iron phosphate battery60v12ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP6012A |
| Nominal Voltage | 60V |
| Nominal Capacity | 12AH |
| Charge Cut-off Voltage | 67.2V |
| Continuous Discharge Current | 10A |
| Discharge Peak Current | 10A |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Size(mm) | T*W*L: (MAX) |
| Charge Temperature | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature | 20℃~65℃ |
| OEM/ODM | Customized |
| Package | Black plastic case |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Professional technician and engineer service.
2. Replacement or repair if it is under warranty.
3. Any inquiry about e-bike batteries is welcomed, prompt response.
4. 24 hours /6 days/week online service.
5. Fast delivery and good shipping situation tracking.
Customers Feedbacks

Applications Of 60V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: How to ship the goods and how long does it take to arrive?
A: Optional delivery by Express/Air/Sea according to your requirement and we have all relative
certification and test reports. It usually takes 3-7 days/ 20-35 days to arrive.
Q: What are your payment terms?
A: Sample payment through Paypal, and mass order by T/T.
Q: What kind of certificate do you have?
A: CE, Rohs, and MSDS, etc.
Q: Do you have MOQ?
A: No limited. Small orders are also welcome. More quantity has a better price, we will check the best price for you.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: iron phosphate battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












