Features
lithium ion battery 60v 30ah
1. Internal cell balancing
2. Lighter weight: About 40% -50% of the weight of a comparable lead-acid battery
3. Can be charged using most standard lead-acid charges (set)
4. Wider temperature range:-20°C-60°
Parameters
| Battery item | lithium ion battery 60v 30ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP6030A |
| Nominal Voltage | 60V |
| Nominal Capacity | 30AH |
| Charge Cut-off Voltage | 67.2V |
| Continuous Discharge Current | 10A |
| Discharge Peak Current | 10A |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Size(mm) | T*W*L: (MAX) |
| Charge Temperature | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature | 20℃~65℃ |
| OEM/ODM | Customized |
| Package | Black plastic case |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. MANLY has strict management and control for every progress in producing and 100% IQC/OQC
2. Providing high-quality products with our professional R&D team support, accomplished and experienced workers, and advanced automatic equipment.
3. Provide fast, comprehensive, and personalized design and service according to the regular requirements provided by customers.
4.Integration: Reliable mechanical connection, multi thermal management methods, different test verification
5.We focus on producing lithium battery cell and packs assembly
Customers Feedbacks

Applications Of 60V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1: Are you a trading company or manufacturer?
A1: We are a professional manufacturer of solar products. With many years of production line manufacturing experience.
Q2: Do you have a minimum order quantity?
A2: Our minimum order quantity is one piece per design, and can be ordered in combination.
Q3: Can I print my LOGO on it?
A3: YES, LOGO/sticker/OEM/ODM welcomed
Q4:Do you have Blue-tooth communication with your batteries?
A4: Yes, please let us know if you NEED to add Blue-tooth communication with the batteries. and YOU can rename your battery in the App.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium ion battery 60v 30ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












