Features
60 volt lithium ion battery 40Ah Scooter LiFePO4 Battery Pack for Electric Bike
Lighter weight, only about half of a Lead-Acid battery
Low self-discharge rate, a fully charged Lithium battery will work after more than one year of storage
BMS: Innovative battery system (BMS), fault prediction and health management improve inconsistencies that have occurred
Parameters
| Item | 60 volt lithium ion battery 40Ah Scooter LiFePO4 Battery Pack for Electric Bike |
| Brand Name | Manly |
| Model | MLP60V40A |
| Electrical Characteristics | |
| Voltage | 60V |
| Capacity | 40Ah |
| Capacity(Wh) | 2400Wh |
| Cycle Life | > 3500 Cycles |
| Self Discharge | <2% |
| Standard Charging Conditon | |
| Charging Voltage | 71.4V |
| Charging Mode | CC/CV |
| Recommend Charge Current | 8A |
| Max Charge Current | 40A |
| Standard Discharging Conditon | |
| Discharge Current | 40A |
| Max. Discharing Current | 40A |
| Pulse Discharing Current | 80A(<3s) |
| End of Voltage | 47.6V |
| Structure | |
| Battery Type | 3.2V cell |
| Housing | IP65 ABS |
| Size | Customized |
| Warranty Period | 36 Months |
Customized Services: Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.
com.
Applications of the LiFePO4 Battery 60V 40Ah

Why Choose MANLY Battery?
Quality assurance, 24h to solve your problems, provide solutions and technical support
Product size can be customized according to requirements, voltage 3.2V/12V/24V/48V/51.2V/60/72V/optional, capacity size can be customized, ABS waterproof shell is optional
After-sales service for 36 months
1 pcs of battery sample orders for testing are welcome.
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q:What is your sample policy?
A:We can provide sample,when you have big order in future,can deduct double sample free from order.
Q: Do you have PI?
A: Yes, we will make a PI (proforma invoice ) for you once the order confirmed.
Q: Can I visit your company and factory in China?
A: Sure, we are more than happy to meet you in Shenzhen or Dongguan and show you around our workplace.
Q: What about the lead time for the mass production?
A: Honestly, it depends on the order quantity and the season you place the order.
Hot Tags: 60 volt lithium ion battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












