Features
Lithium 60V 20Ah for Electric Vehicle
1. Using the technology of lithium iron phosphate cell, superior safety, thousands of cycles, 100% DOD, under normal conditions
2. Can be charged using most standard lead acid charges
3. Connected App available on Android and iOS is optional.
4. 70% lighter than lead acid batteries
5. Maximize your energy potential with 99% Depth of Discharge (DOD)
Parameters
| Item | Lithium 60V 20Ah for Electric Vehicle |
| Brand | MANLY/OEM |
| Part No. | MLP6020 |
| Nominal Capacity | 20Ah |
| Nominal Voltage | 60V |
| Charging mode | CC/CV |
| Discharging cut-off Voltage | 47.5V |
| MAX. Charging Voltage | 69.35V |
| Max. Charging Current | 10A |
| Discharging Current | 10A |
| Max Continuous Current | 20A |
| Max Pulse Current | 40A(≤3S) |
| Cycle Life | 3,500+ cycle |
| Dimensions (L*W*H) | Customized |
| Weight | Customized |
| Water Dust Resistance | IP65 |
| Operating Temperature | Charging: 0 ~ +45℃; |
| Discharging:-20 ~ +60℃ | |
| Storage Temperature | -20 to + 60℃ |
| Warranty | 3+ Years |
Applications of Lithium 60V 20Ah Battery
The MANLY Lithium 60V 20Ah battery series are perfect for Electric Vehicle, Electronics, Solar Backup Power, and Other Deep Cycle Applications

Why Lithium iron Battery Technology?
1. High energy density lithium cells
2. Heat-resisting 60℃ and freezing -20℃
3. Can discharge with high drain
4. Even the voltage goes down to nearly 0 volt shortly, it can still remain to normal voltage
Why Choose MANLY Battery?
1. One-to-one pre-sale/sale/after-sale professional technical support
2. Provide the best solution to meet the needs of special custom
3. Professional lithium battery manufacturer for over 12 years
4. We have the experience of cooperation with big international customer
5. MANLY battery factory



6. Customers feedbacks

FAQ
Q: Are Manly Battery a factory or trading company?
A: We are manufacturer, our own factory with automatic equipment.
Q: Can we visit the MANLY factory?
A: Warmly welcome. Our factory is located in Shenzhen, very close to Guangzhou or Hongkong.
Q: Is the product the same as photos?
A: Yes, all photos are real. We took these photos by ourselves.
Q: Can you accept OEM and ODM services?
A: Yes, we supply OEM&ODM service as customers' requirements.
Q: Do you have any sales service?
A: Yes, we do 3-5 Years Warranty for any of our battery.We keep promise we do full refund for the defective battery.
Hot Tags: lithium 60v 20ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












