Features
Factory Selling Lithium Intelligent Cleaning Robot Battery
Can store at any state of charge without degradation
Cost effective - will last 5x longer than an equivalent SLA or VRLA battery
Good storage characteristics
Good high or cold temp performance
High capacity & light weight
About 50 % lighter and 40% smaller than equivalent Lead-AGM battery with same usable energy
Parameters
| Brand Name | Manly |
| Product Name | Factory Selling Lithium Intelligent Cleaning Robot Battery |
| Cell Mode | LiFePO4 Cell |
| Voltage | 24V |
| Capacity | 50Ah/50000mah |
| Cycle Life | More than 3500 cycles |
| Charge Mode | CC/CV |
| Months Self-Discharge | < 2% |
| Charge current | 0.2C~1C/Adjustable |
| Peak discharge current | 3C(<3s) |
| Discharge Cut off voltage | 20.0V |
| Charge Cut off voltage | 29.2V |
| Housing | Adjustable |
| Output Plug | Customized |
| Guarantee | 36 Months |
| Lifespan | Up to 10 years |
| OEM/ODM | Customzie |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Perfect Accessories
If you plan to assemble the battery packs by yourself, no need to worry about not finding suitable accessories, we have prepared all for you, such as busbars, screws, and etc.
Dedication
Strong manufacturing capability, excellent automatic production equipment
Longer life, 3,500 complete charge/discharge cycles, capacity not less than 80% of the initial
Payment
Different payment from T/T, Wester Union, Paypal, LC and etc
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: Can I customize the size of the battery?
A: Of course yes if your quantity MOQ is workable.
Q: Payment term?
A: For samples, 100% payment by T/T or Paypal before delivery
For small trial orders, 100% payment by T/T before delivery
For big batch orders, to be negotiated
Q: Warranty?
A: 2% free products for batch orders
No warranty for samples
Q: Where are your company's major markets?
A: Our company focuses on high-quality lithium batteries, targeting North America, Europe, markets.
Q: Can I see the batteries before buying?
A: Of course, we provide pictures and videos.
Hot Tags: intelligent cleaning robot battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












