Features
24V lithium polymer Underwater Drone Battery for robotic sweeper
Leak-proof, waterproof and can be installed in any position
Very low self-discharge, so no trickle charge is necessary
Extremely cycle-stable! 5-10 times longer constructive service life
Can store at any state of charge without degradation
Parameters
| Brand Name | Manly/OEM |
| Product Name | 24V lithium polymer Underwater Drone Battery for robotic sweeper |
| Cell Model | Lithium Cell |
| Nominal Voltage | 24V |
| Nominal Capacity | 45Ah |
| Recharge Cycle | > 3500 cycles |
| Charge Method | CC/CV |
| Self-Discharge | < 2% |
| Recommend Charge current | 0.2C~1C |
| Max.discharge current | 3C(<3s) |
| Discharge cut off voltage | 20.0V |
| Fully charging voltage | 29.4V |
| Product Case | ABS |
| Output Connector | M6/M8 |
| Guarantee | 3 Years |
| Design Life | 10+ years |
| OEM/ODM Serive | Customzie |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Payment
Different payment from T/T, Wester Union, Paypal, LC and etc
Product advantages
Each group of batteries is strictly aged (at least 3 complete charge/discharge cycles). Various safety tests including transportation drop test before shipment
MANLY has some big projects in the United States, Australia, and the Netherlands, all of Our designs and processes are in line with the high-end market.
Focus on Quality
There are 5 times inspections for each finished battery before the package
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: What is the lead time of the batch order?
A: Generally, about 45 days after receipt of deposit and sample confirmation, depending on different voltage and capacity.
Q: What's the MOQ of your batteries?
A: According to different voltage and capacity, For a large one, 1 ~ 10 pcs is available.
Q: Which market have you already exported to?
A: We already ship to Europe, Asia, Africa, Middle East, South America, etc.
Q: What's the warranty?
A: Almost all our battery pack has 3 years warranty.
Q: Battery life?
A: Over 3,500+ cycles for the energy storage market
Hot Tags: underwater drone battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












