Features
ROHS certificated Remotely Operated Unmanned Submersible Battery
Lightweight
Lithium batteries provide more Wh/Kg while also being up to 1/3 the weight of its SLA equivalent.
Built in circuit protection
Battery Management System (BMS) is incorporated against abuse.
Using the technology of lithium iron phosphate cell, superior safety, thousands of cycles, 100%DOD, under normal conditions
Parameters
| Brand Name | Manly/OEM |
| Product Name | ROHS certificated Remotely Operated Unmanned Submersible Battery |
| Cell Model | Lithium Cell |
| Nominal Voltage | 24V |
| Nominal Capacity | 100Ah |
| Recharge Cycle | > 3500 cycles |
| Standard Charge Method | CC/CV |
| Self-Discharge | < 2% |
| Standard Charge current | 0.2C~1C |
| Max.discharge current | 3C(<3s) |
| Discharge cut off voltage | 20.0V |
| Fully charging voltage | 29.4V |
| Product Case | ABS/Meta |
| Output Connector | M6/TBD |
| Guarantee | 3 Years |
| Design Life | 10+ years |
| OEM/ODM Serive | YES |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Quality
More than 12 years of experience in the battery industry, mature production and technology process
After-sales service
Quality assurance, 24h to solve your problems, provide solutions and technical support
Product size can be customized according to requirements, voltage 3.2V/12V/24V/48V/51.2V/60/72V/optional, capacity size can be customized, ABS waterproof shell is optional
Warranty
36 months for all our lithium batteries
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: How about the warranty
A: We usually provide 3 years warranty.
Q: Can you produce the order with the customer's brand?
A: Yes, of course. OEM & ODM service is warmly provided.
Q: What certification does your battery have?
A: Most of our batteries have UL/CE/REACH/RoHS/IEC62133/CB/UN38.3 approved.
Q: What about the lead time for mass production?
A: It depends on your order quantity, normally 20 ~ 25 working days for newly produced samples, 10 ~ 15 working days for mass production.
Q: Do you accept OEM/ODM?
A: Of course, we accept OEM/ODM customize.
Hot Tags: remotely operated unmanned submersible battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












