Features
LiFPo4 Battery robot mower 24 volt 25.6V Unmanned Underwater Vehicle Battery
Battery Management System (BMS) with power terminal cut-off and recovery, cell balancing and low voltage/over voltage protection, short-circuit protection
Perfect for building up battery pack for medical equipment Back-up or EPS Emergency Power
Lighter weight, only about half of a Lead-Acid battery.
Battery Package: Waterproof and dustproof battery box, portable lightweight, and multiple interfaces
Parameters
| Brand Name | Manly/OEM |
| Product Name | LiFPo4 Battery robot mower 24 volt 25.6V Unmanned Underwater Vehicle Battery |
| Cell Model | Lithium Cell |
| Nominal Voltage | 24V |
| Nominal Capacity | 50Ah |
| Recharge Cycle | More than 3500 cycles |
| Standard Charge Method | CC/CV |
| Self-Discharge | < 2% |
| Standard Charge current | 0.2C~1C |
| Max.discharge current | 3C(<3s) |
| Discharge cut off voltage | 20.0V |
| Fully charging voltage | 29.4V |
| Product Shell | ABS/Metal |
| Output Connector | M6/TBD |
| Guarantee | 3 Years |
| Design Life | 10+ years |
| OEM/ODM Serive | YES |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Superior Safety
Lithium iron Phosphate chemistry eliminates the risk of explosion or combustion due to high impact overcharging or short circuit situation
Protection board
Almost all of our IC is from Seiko, has the protection of over-current, over-charge, over-discharge, short circuit, over-voltage, NTC, etc.
Supply tailor-made solutions provided by our experienced team and professional engineers!
Top Services
We will test all batteries, and send pictures to our customers, and then send them out after customers confirm, this is our responsibility.
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: Can you accept OEM and ODM services?
A: Yes, we supply OEM&ODM service as customers' requirements.
Q: How long will be the delivery?
A: Usually delivery in 15-25 working days, but could be changed according to the quantity or other things.
Q: What is your minimum order quantity (MOQ)?
A: There is no MOQ if in stock. If OEM, which depends on the item.
Q: Which certificates do you have?
A: We have UL/CE/FCC/ROHS/UN38.3/MSDS and etc.
Hot Tags: unmanned underwater vehicle battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












