Features
Cleaner lithium battery 8S 25.6V Remote Operated Vehicle Battery
Lighter weight: about 40%~50% of the weight of a comparable lead acid battery
Two to four times the service life (3000-5000 cycles)
Great for marine, RV, floor sweepers, lift gates, UPS systems, solar energy storage
In built-in over-charge and over-discharge protection
Parameters
| Brand Name | Manly/OEM |
| Product Name | Cleaner lithium battery 8S 25.6V Remote Operated Vehicle Battery |
| Cell Model | 3.2v LiFePO4 Cell |
| Nominal Voltage | 24V |
| Nominal Capacity | 60Ah |
| Recharge Cycle | More than 3500 cycles |
| Standard Charge Method | CC/CV |
| Self-Discharge | < 2% |
| Standard Charge current | 0.2C~1C |
| Max.discharge current | 3C(<3s) |
| Discharge cut off voltage | 20.0V |
| Fully charging voltage | 29.4V |
| Product Shell | ABS |
| Output Connector | M6 |
| Guarantee | 36 Months/3 Years |
| Design Life | 10+ years |
| OEM/ODM Serive | YES |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Better storage
Storage is not a problem thanks to extremely low self discharge (LSD) and no risk of sulphation.
The LiFePO4 battery did not give rise to burning or exploding when being punctured in the nail penetration test.
Production System
2000+ employees, high-quality equipment imported from Japan, South Korea, and the US creates an automatic production line
Longer Cycle Life
≥3,500 cycles @100% DOD, offers up to 20 times longer and 5 times than a lead-acid battery, helping to minimize replacement cost and reduce the total cost of ownership
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: DHL, UPS, FedEx or TNT for samples. For mass order, you can choose Sea or Air shipment.
Q: Can we visit the MANLY factory?
A: Warmly welcome. Our factory is located in Shenzhen, very close to Guangzhou or Hongkong.
Q: How do I track my shipment?
A: After we deliver your goods, we will send you the tracking No. once your goods has been shipped.
Q: How about the shipping label?
A: If you have a special request please contact us, we will help you.
Hot Tags: remote operated vehicle battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












