Features
Powerful 24 Volt Robostic Wheeled Mobile Robot Battery
Can be charged using most standard lead-acid charges (set)
Wider operation temperature range:-20°C-60°C
Maximize your energy potential with 99% Depth of Discharge (DOD)
Drop in replacements (plug and play)
Automotive-grade lithium battery
Parameters
| Brand Name | Manly/OEM |
| Product Name | Powerful 24 Volt Robostic Wheeled Mobile Robot Battery |
| Cell Model | 3.2v LiFePO4 Cell |
| Nominal Voltage | 24V |
| Rated Capacity | 80Ah |
| Recharge Cycle | More than 3500 times |
| Standard Charge Method | CC/CV |
| Self-Discharge | < 2% per month |
| Standard Charge current | 0.2C~1C |
| Max.discharge current | 3C(<3s) |
| Discharge cut off voltage | 20.0V |
| Fully charging voltage | 29.4V |
| Product Housing | ABS |
| Output Connector | M6 |
| Guarantee | 36 Months/3 Years |
| Design Life | 10+ years |
| OEM/ODM Serive | YES |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
After-Sale
Timely provide tracking information during the delivery.
For any defectives, we provide free ones along with your next order.
The tailor-made solutions will be provided by our experienced team and professional sales person.
Certification advantage
Our products have passed GB_31241, trademark certification, and professional qualification certification for lithium batteries.
MANLY also has a good BMS (Battery Management System) supplier who is the first brand in China market with high technical and good service.
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: What about the lead time for mass production?
A: It depends on your order quantity, normally 20 ~ 25 working days for newly produced samples, 10 ~ 15 working days for mass production.
Q: Do you accept OEM/ODM?
A: Of course, we accept OEM/ODM customize.
Q: Does your battery have a real capacity?
A: All of our batteries are Class A, the actual capacity value ≥99% of the nominal capacity value.
Q: How can I get a sample to check your quality?
A: After price confirmation, we can provide samples for your testing.
Hot Tags: wheeled mobile robot battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












