Features
Replacement Automated Guided Vehicle Battery
Free of maintenance
Internal cell balancing
Safest lithium chemistry with high energy
In built-in over-charge and over-discharge protection
Internal cell balancing
Parameters
| Brand Name | Manly/OEM |
| Product Name | Replacement Automated Guided Vehicle Battery |
| Cell Model | 3.2v LiFePO4 Cell |
| Nominal Voltage | 24V |
| Rated Capacity | 100Ah |
| Recharge Cycle | More than 3500 times |
| Standard Charge Method | CC/CV |
| Self-Discharge | < 2% |
| Standard Charge current | 0.2C~1C |
| Max.discharge current | 3C(<3s) |
| Discharge cut off voltage | 20.0V |
| Fully charging voltage | 29.4V |
| Product Housing | ABS |
| Output Connector | M6/TBD |
| Guarantee | 36 Months/3 Years |
| Design Life | 10+ years |
| OEM/ODM Serive | YES |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Customers' Feedback
Our R&D team has tested your all battery one by one, they are satisfied with the performance of the sample. All the test results are complying with the specification. We have highly appreciated it.
Durable Power
Professional lithium battery manufacturer with leading technology.
We have a lot of experience in lithium battery cell production and lithium battery pack assembly.
MANLY has strict management and control for every progress in producing and 100% IQC/OQC.
With independent experimental equipment, R&D team, production line, and testing equipment.
HNHGG.
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: When can I get the price?
A: We usually quote within 2hours after receiving your inquiry. If you are urgent to get the price, please call us or email us (info@manlybatteries.com) so that we can handle your inquiry priority.
Q: Do you accept OEM/ODM business?
A: We accept OEM/ODM with your authorization.
Q: What's the warranty?
A: Almost all our battery pack has 3 years warranty.
Q: Warranty?
A: 2% free products for batch orders
No warranty for samples
Q: Are all the batteries Grade A?
A: Of course, Brand A and never been used.
Hot Tags: automated guided vehicle battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












