Features
OEM Robot Battery Solution Supplier 24V Dredging Robot Battery
Excellent large current discharge performance, and have obvious advantages in startup and climbing
Lighter weight: about 40%~50% of the weight of a comparable lead acid battery;
Standby and Auto-start modes to increase battery life
100% depth of discharge (DOD) for consistent, reliable power output
Parameters
| Brand Name | Manly/OEM |
| Product Name | OEM Robot Battery Solution Supplier 24V Dredging Robot Battery |
| Built-in Cell Model | 3.2v LiFePO4 Cell |
| Nominal Voltage | 24V |
| Capacity | 30Ah/Adjustable |
| Recharge Cycle | More than 3500 times |
| Charge Method | CC/CV |
| Self-Discharge | < 2% Monthly |
| Charge current | 0.2C~1C |
| Max. Pulse discharge current | 3C(<3s) |
| End-of-discharge voltage | 16V |
| End-of-charge voltage | 29.2V |
| Housing | Blue Shrink Film |
| Output Connector | M6/M8 |
| Guarantee | 36 Months |
| OEM/ODM Serive | YES |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Innovation Capacity
Make great efforts to develop new products and new technology
We support OEM/ODM service, support sample orders. MOQ:1 Piece.
Very stable quality, we have many projects around the world, like the USA, Germany, Australia, Poland, etc. all of Our designs and processes are in line with the high-end market.
MANLY has a total span of 1,200,000 square meters, our daily production can exceed 1,200,000 per for battery cells and 3,000 per for battery pack assembly.
Strict quality management and control for every progress in producing and 100% IQC for materials and OQC before shipment.
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: Do MANLY's batteries come with a warranty?
A: Yes, we provide a 3-5 years warranty according to different models.
Q: Is it available for OEM service?
A: Yes, your own brands are available.
Q: Can l just try samples for the first order?
A: The trial order is acceptable. If you need samples, please contact our customer service for details.
Q: What can I get the price?
A: We usually quote within 24 hours after we get your inquiry. If you are very urgent to get the price, please tell us in your email so that we will regard your inquiry priority.
Hot Tags: dredging robot battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












