Features
24V Snake Robot Battery for Robot Dog
Excellent security: no fire, no explore of short-circuit, over-charge, over-discharge, over-current, Shock, vibration, crush, acupuncture.
Perfect for building up battery pack for medical equipment Back-up or EPS Emergency Power
Supply which requires compact size and lighter weight
Battery Package: Waterproof and dustproof battery box, portable lightweight, and multiple interfaces
Parameters
| Brand Name | Manly/OEM |
| Product Name | 24V Snake Robot Battery for Robot Dog |
| Built-in Cell Model | 3.2v LiFePO4 Cell |
| Nominal Voltage | 24V |
| Rated Capacity | 18Ah/Adjustable |
| Recharge Cycle | More than 3500 times |
| Charge Method | CC/CV |
| Self-Discharge | < 2% Monthly |
| Charge current | 0.2C~1C |
| Max. Pulse discharge current | 3C(<3s) |
| End-of-discharge voltage | 16V |
| End-of-charge voltage | 29.2V |
| Housing | Blue Shrink Film |
| Output Port | M6/M8 |
| Guarantee | 36 Months |
| OEM/ODM Serive | YES |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Factory supply: 12 years of experience in regular factories focusing on the development, production, and sales of various types of lithium battery products
Safety comes first: We are committed to producing ultra-reliable, ultra-safe quality lithium batteries.
R & D, production and sales services: High-tech R & D team, technology industrial park, to provide you with cost-effective products
100% full inspection of goods, 4 comprehensive testing, 18 types of testing equipment, more than 30 quality team
Lightweight
MANLY Lithium batteries provide more Wh/Kg while also being between 1/2 and 1/3 the weight of its SLA equivalent.
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: Can we visit the MANLY factory?
A: Warmly welcome. Our factory is located in Shenzhen, very close to Guangzhou or Hongkong.
Q: Can you accept OEM and ODM Services?
A: Yes, it's available.
Q: How about the shipping label?
A: If you have a special request please contact us, we will help you.
Q: Can we get samples for the test?
A: Yes, but free samples are not available at the beginning.
Hot Tags: snake robot battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












