Features
24V Rail Guided Vehicle Battery For Statation
Long cycle lifespan: capacity recovery can be above 80% after 3500 cycles
High discharge voltage plateau
Environment-friendly without PB, CD added
Standard voltage, high storage capacity
Good storage performance, stable discharge
High battery energy density
Parameters
| Brand Name | Manly/OEM |
| Product Name | 24V Rail Guided Vehicle Battery For Statation |
| Cell Model | 3.2v LiFePO4 Cell |
| Nominal Voltage | 24V |
| Rated Capacity | 100Ah |
| Recharge Cycle | 3500+ times |
| Standard Charge Method | CC/CV |
| Self-Discharge | < 2% per month |
| Standard Charge current | 0.2C~1C |
| Max.discharge current | 3C(<3s) |
| Discharge cut off voltage | 20.0V |
| Fully charging voltage | 29.4V |
| Product Housing | Metal/PVC/Cuztomzied |
| Output Connector | M6 |
| Guarantee | 36 Months/3 Years |
| Design Life | 10+ years |
| OEM/ODM Serive | YES |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Quick response within 24 hours, 7/24 service, US$1,000,00 Product Liability Insurance by CPIC. Complete after-sales policy and team deployment allow you to enjoy products without worries.
Superior Safety
Lithium iron Phosphate chemistry eliminates the risk of explosion or combustion due to high impact overcharging or short circuit situation
Charger(Optional)
If customers need, we usually choose a metal casing charge with a built-in cooling fan, which is better and safe ensure the charge is safe and circle lif of the battery
More than 12 years experience in producing battery products for various application.
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: Is there any tracking number for my item?
A: Yes, we ship every order with their Tracking Number, and you can view the shipment staus on the corresponding website.
Q: Can you accept OEM and ODM services?
A: Yes, we supply OEM&ODM service as customers' requirements.
Q: What's your warranty for products?
A: Generally speaking, it's three year's warranty, for quality problems, we will send you a new one.
Q: What are the shipping costs?
A: Pls tell us the delivery address to check.
Hot Tags: rail guided vehicle battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












