Features
Custom lithium li-ion 24v Underwater Remote Control Robot Battery
Very low Peukert’s losses (energy efficiency >96 %)
Very low self-discharge (<3 % per month)
No memory effect
Water & dust resistance (IP65)
Highly durable ABS enclosure
Drop-in lead acid replacement
Parameters
| Brand Name | Manly/OEM |
| Product Name | Custom lithium li-ion 24v Underwater Remote Control Robot Battery |
| Cell | LiFePO4 Cell |
| Voltage | 24V |
| Capacity | 42Ah |
| Recharge Cycle | > 3500 cycles |
| Charge Method | CC/CV |
| Self-Discharge | < 2% |
| Recommend Charge current | 0.2C~1C/TBD |
| Max.discharge current | 3C(<3s) |
| Discharge cut off voltage | 20.0V |
| Fully charging voltage | 29.4V |
| Case | ABS/Metal/TBD |
| Plug | M6/M8/TBD |
| Guarantee | 3 Years |
| Design Life | 15 years |
| OEM/ODM Serive | Customzie |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Over 12 years of experience in the R&D, manufacture and sales of energy storage batteries, robotics batteries, solar batteries,Industry leading R&D technical team
One-to-one pre-sale/sale/after-sale professional technical support.7*24hours, 365 days available to respond quickly to customers' needs
Extreme heat tolerance
Suitable for use in a wider range of applications where operating temperature is considered too high for SLA.
Warranty: 2 (+1) Years from Retail Sale Date (Add 1 Year if Registered Here)
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: Can we visit the MANLY factory?
A: Warmly welcome. Our factory is located in Shenzhen, very close to Guangzhou or Hongkong.
Q: Can you accept OEM and ODM Services?
A: Yes, it's available.
Q: Is the product the same as photos?
A: Yes, all photos are real. We took these photos by ourselves.
Q: What kind of cells used on this electric bicycle battery?
A: Different capacity with different cells, we make the battery with original A grade Samsung,Panasonic,Sanyo,LG and high quality domestic cells,all can be customized as your requests.
Q: Can we get samples for the test?
A: Yes, but free samples are not available at the beginning.
Hot Tags: underwater remote control robot battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












