Features
Smart device Unmanned Remotely Operated Submersible Battery
Very low Peukert’s losses (energy efficiency >96 %)
Very low self-discharge (<3 % per month)
No memory effect
Water & dust resistance (IP65)
Highly durable ABS enclosure
Drop-in lead acid replacement
Parameters
| Brand Name | Manly/OEM |
| Product Name | Smart device Unmanned Remotely Operated Submersible Battery |
| Cell | Lithium Cell |
| Voltage | 24V |
| Capacity | 100Ah |
| Recharge Cycle | > 3500 cycles |
| Charge Method | CC/CV |
| Self-Discharge | < 2% |
| Recommend Charge current | 0.2C~1C/TBD |
| Max.discharge current | 3C(<3s) |
| Discharge cut off voltage | 20.0V |
| Fully charging voltage | 29.4V |
| Case | ABS |
| Plug | M6/M8/TBD |
| Guarantee | 3 Years |
| Design Life | 15 years |
| OEM/ODM Serive | Customzie |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
More than 12 years of experience in producing lithium battery for solar system applications
EXPERTISE
Professional technical personnel, providing professional technical
Brand-new A product battery: safe explosion-proof, long cycle life, multi-layer high-temperature diaphragm, high energy density
Factory supply: 12 years of experience in regular factories focusing on the development, production, and sales of various types of lithium battery products
3 teams to control production quality, 11 core nodes control, 64 processes strict control
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: Do you have a MOQ limit?
A: Yes, we do have a MOQ for different voltage and capacity, just email us at info@manlybatteries.com for more details.
Q: Can you ship the battery by air?
A: Yes. We can ship by air via UPS, DHL, FedEx.
Q: How can I get the sample to check your quality?
A: After price confirmation, you can require samples to check the quality of our products. If you just need a blank sample to check the design and quality.
Q: Are Manly Battery a factory or trading company?
A: We are manufacturer, our own factory with automatic equipment
Q: Is it OK to print my logo on the product?
A: Yes. We welcome OEM orders.
Hot Tags: unmanned remotely operated submersible battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












