Features
Heavy-duty AGV RGV robot Underwater Rescue Robot Battery 24 Volt
Low self-discharge rate, a fully charged Lithium battery will work after more than one year of storage.
No corrosive liquids or harmful heavy metals which is better for the environment.
Cell balancing and low voltage/over voltage protection, short-circuit protection
Bluetooth technology to monitor battery status is optional
Parameters
| Brand Name | Manly |
| Product Name | Heavy-duty AGV RGV robot Underwater Rescue Robot Battery 24 Volt |
| Cell Mode | LiFePO4 Cell |
| Voltage | 24V |
| Capacity | 42Ah/42000mah |
| Cycle Life | More than 3500 cycles |
| Charge Mode | CC/CV |
| Months Self-Discharge | < 2% |
| Charge current | 0.2C~1C |
| Peak discharge current | 3C(<3s) |
| Discharge Cut off voltage | 20.0V |
| Charge Cut off voltage | 29.2V |
| Housing | Shrink Film |
| Output Connector | Customized |
| Guarantee | 36 Months |
| Lifespan | Up to 10 years |
| OEM/ODM | Customzie |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
MANLY is a high-tech enterprise with 12+ years of experience in lithium battery R&D, custom, and sale.
With 12 years of domestic and international market experience serving famous brands
Quality assurance
Products as described, quality inspection, to eliminate crude manufacturing
QUALITY
CE, UL, SGS, FCC, ROHSand Iso9001: 2000 certified
Brand-new A product battery: safe explosion-proof, long cycle life, multi-layer high-temperature diaphragm, high energy density
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: What's your warranty for products?
A: Generally speaking, it's three year's warranty, for quality problems, we will send you a new one.
Q: When will the products be delivered if the order has been placed?
A: We promise we do deliver our battery in 3-10 days and it will take 12-30 days for the customized items.
Q: What about the payment?
A: We accept T/T for the large quantities order, and Credit Card and E-checking will be accepted for the small quantities order of battery.
Q: What are the shipping costs?
A: Pls tell us the delivery address to check.
Hot Tags: underwater rescue robot battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












