Features
Lipo battery packs Underwater Sonar Life Detector Battery
Can be 100% fully discharged without risk and loss of the capacity.
Low self discharge rate.
Discharge to 80% after 8 months, can be left in storage for a longer period.
The best choice for lead acid battery replacement, Emergency Battery Pack, back up power battery.
Parameters
| Brand Name | Manly/OEM |
| Product Name | Lipo battery packs Underwater Sonar Life Detector Battery |
| Cell | LiFePO4 Cell |
| Voltage | 24V |
| Capacity | 90Ah |
| Recharge Cycle | > 3500 cycles |
| Charge Method | CC/CV |
| Self-Discharge | < 2% |
| Recommend Charge current | 0.2C~1C |
| Max.discharge current | 3C(<3s) |
| Discharge cut off voltage | 20.0V |
| Fully charging voltage | 29.4V |
| Case | Metal |
| Plug | M6/M8 |
| Guarantee | 3 Years |
| Design Life | More than 10 years |
| OEM/ODM | Customzie |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
After-Sale
Timely provide tracking information during the delivery.For any defectives, we provide free ones along with your next order.
Strength advantage
Focused on lithium battery industry for more than 12 years, specially set up R & D technical team.
Customers' Feedback
Our R&D team has tested your all battery one by one, they are satisfied with the performance of the sample. All the test results are complying with the specification. We have highly appreciated it.
Durable Power
Professional lithium battery manufacturer with leading technology.
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: Warranty?
A: 2% free products for batch orders
No warranty for samples.
Q: How long does the warranty?
A: In general, the time is 36 months.
Q: Is the product the same as photos?
A: Yes, all photos are real. We took these photos by ourselves.
Q: Can we get samples for the test?
A: Yes, but free samples are not available at the beginning.
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: It usually takes 7~10 days, airline, sea shipping, and the special line is also optional.
Hot Tags: underwater sonar life detector battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












