Features
High Capacity Rechargeable Search and Rescue Robot Battery 24 Volt
Quickly recharge
Save time and increase productivity with less down time thanks to superior charge/discharge efficiency.
Significantly lower tendency to self-discharge
Due to the possible higher charging currents, shorter charging times - therefore maximum charging capacity
Parameters
| Brand Name | Manly/OEM |
| Product Name | High Capacity Rechargeable Search and Rescue Robot Battery 24 Volt |
| Built-in Cell Model | 3.2v LiFePO4 Cell |
| Nominal Voltage | 24V |
| Rated Capacity | 80Ah |
| Recharge Cycle | More than 3500 times |
| Charge Method | CC/CV |
| Self-Discharge | < 2% per month |
| Charge current | 0.2C~1C |
| Max.discharge current | 3C(<3s) |
| End-of-discharge voltage | 16V |
| End-of-charge voltage | 29.2V |
| Housing | ABS/Metal/Customzied |
| Output Port | M6 |
| Guarantee | 36 Months |
| OEM/ODM Serive | YES |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
High Quality
The battery we sell is all verified by our long-term market, with high quality and suitable performance.
Affordable
All battery cell and packs are directly produced and sent out by our factory
Longer life, 3,500 complete charge/discharge cycles, capacity not less than 80% of the initial
Manufacture
We have our own factory with 3 production bases.
All battery cells and packs are manufacturing by ourselves.
Provide you “customized products” along with the best factory price.
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: What is your warranty?
A: Almost all our battery pack has 3 years warranty. We assure a cycle life of more than 2000times 80%DOD at 0.2C. That means you can use it for at least 5 years for a normal 1-time charge and discharge every day.
Q: Do you accept OEM/ODM?
A: Of course, we accept OEM/ODM customize.
Q: What kind of certificates can be provided?
A: UL, IEC, CE, ROHS, UN38.3, MSDS, etc.
Q: What's the MOQ of your batteries?
A: According to different voltage and capacity, For a large one, 1 ~ 10 pcs is available.
Hot Tags: search and rescue robot battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












