Features
Lithium 25.6V 24Ah Unmanned Reconnaissance Aircraft Battery
Lithium iron phosphate core material with higher safety performance
Main protection functions: overcharge, overcharge, overcurrent, short circuit, temperature, equalization, etc.
Support customized high capacity and high voltage
Light weight, only 1/3 of lead-acid batteries
Parameters
| Brand Name | Manly/OEM |
| Product Name | Lithium 25.6V 24Ah Unmanned Reconnaissance Aircraft Battery |
| Built-in Cell Model | 3.2v LiFePO4 Cell |
| Nominal Voltage | 24V |
| Rated Capacity | 24Ah |
| Recharge Cycle | 3500+ times |
| Standard Charge Method | CC/CV |
| Self-Discharge | < 2% per month |
| Standard Charge current | 0.2C~1C |
| Max.discharge current | 3C(<3s) |
| End-of-discharge voltage | 16V |
| End-of-charge voltage | 29.4V |
| Product Housing | PVC |
| Output Connector | M6 |
| Guarantee | 36 Months/3 Years |
| OEM/ODM Serive | YES |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Lithium battery production creates the record of the largest order in one-time order in industry!
Perfect Accessories
If you plan to assemble the battery packs by yourself, no need to worry about not finding suitable accessories, we have prepared all for you, such as busbars, screws, and etc.
Top Services
We will test all batteries, and send pictures to our customers, and then send them out after customers confirm, this is our responsibility.
Affordable
All battery cell and packs are directly produced and sent out by our factory
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: Do you offer a guarantee for the products?
A: Yes, we offer a 3-5 years warranty on our products.
Q: Can I have a sample order?
A: Yes, we welcome samples in order to test and check the quality.
Q: How about the warranty
A: We usually provide 3 years warranty.
Q: How long of the shipping time?
A: It always needs 3-10 days by express such as DHL and UPS, 15-50 days by China Post, 10-30 days by sea.
Q: What certification does your battery have?
A: Most of our batteries have UL/CE/REACH/RoHS/IEC62133/CB/UN38.3 approved.
Hot Tags: unmanned reconnaissance aircraft battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












