Features
12 Volt 100AH Solar Battery
Can be connected in series to 51.2V
In built-in over-charge and over-discharge protection
Safest lithium chemistry with high energy
More economical than AGM / Gel batteries
Parameters
| Item | 12 Volt 100AH Solar Battery |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model Number | MLP1290A |
| Voltage | 12V 4S |
| Capacity | 100Ah |
| Charge Current | 20A |
| Max Charge Current | 100A |
| Continous Working Current | 100A |
| Peak Current | 300A(<1s) |
| Cycle Life | 3500+ times |
| Serive Life | 10~15 years |
| Prouduct Dimenison | Customized |
Customized Services:We can customize according to your request,Please feel free to send your inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12V 100Ah

Why Choose MANLY Battery?
We have rich experiences of cooperation with the big international customer!
More than 12 years experience in producing battery products for various application.
Strong manufacturing capability, excellent automatic production equipment
All battery cell and packs are directly produced and sent out by our factory
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: How should I pay?
A: You can pay via T/T, L/C at sight, PayPal, Western Union, Cash, etc., 100% T/T in advance for samples. For large quantities, 30% T/T in advance as soon as the order is confirmed and the balance before shipping via T/T or L/C, etc. If you prefer other payment terms, please contact us freely.
Q: Does your battery have a real capacity?
A: All of our batteries are Class A, the actual capacity value ≥99% of the nominal capacity value.
Q: Lead time?
A: One week for battery cells
15 ~ 20 days for battery packs
30 ~ 45 days for battery systems
To be negotiated for other products
To be negotiated for a special situation
Q: Can I get the pre-production sample?
A: Yes, we will send you a pre-production sample, after you confirm, then we will start production ASAP.
Q: When can I get the price?
A: We usually quote within 2hours after receiving your inquiry. If you are urgent to get the price, please call us or email us (info@manlybatteries.com) so that we can handle your inquiry priority.
Hot Tags: 12 volt solar battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China















