Features
12V Led Solar LiFePO4 Battery
70% lighter than lead acid batteries
Two to four times the service life (3000-5000 cycles)
Maximize your energy potential with 99% Depth of Discharge (DOD)
Can go up to 4 in series with this battery
Parameters
| Item | 12V Led Solar Battery |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model Number | MLP1242A |
| Voltage | 12.8V |
| Capacity | 42Ah |
| Standard Charge Current | 8.4A |
| Max Charge Current | 42A |
| Constant Working Current | 42A |
| Max Discharge Current | 12A(<1s) |
| Charge Voltage | 10.0V~14.6V |
| Cycle Life | 3,500+ times |
| Dimension | Customized |
Customized Services:If you need more customized services,Please feel free to send your inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12V 42Ah

Why Choose MANLY Battery?
We use the qualified nickel strap, ensure the safety and circle life of the battery packs, for the high power battery, the best choice is ABS stand
Long cycle life battery can ensure high quality quality battery.we are committed to 1.5 times the cycle life of more than other factories!
More than 12 years experience in producing battery products for various application.
We will put on shelves of batteries, battery packs, BMS, battery boxes, and others like inverters, chargers, solar panels if needed, one after another, here to provide you with a super one-stop service.
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Can I connect the aviation socket to Arduino and read the voltage value?
A: Hello, the battery can be read voltage by aviation socket, but the voltage device should correspond with our communication protocol. So generally speaking, other voltage detection devices cannot read voltage from aviation sockets.
Q: What charger do you recommend using?
A: We recommend a 14.4V lifepo4 battery charger.
Q: Is there any tracking number for my item?
A: Yes, we ship every order with their Tracking Number, and you can view the shipment staus on the corresponding website.
Q: Can you ship the battery out of China?
A: Of course, we can ship to any country out of China, but could you please share your detailed address for the transportation way checking.
Q: Can you provide OEM and ODM services?
A: Yes, We are a professional lithium battery manufacture with 3 production bases, which produce all kinds of high-quality lithium batteries as customers' requirements and designs, welcome to place OEM/ODM orders and visit our factory to guide the work
Hot Tags: 12v led solar lifepo4 battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













