Features
Solar Energy Storage Power 12v Lithium ion Battery Pack
Maintenance free
Lighter weight: about 40%~50% of the weight of a comparable lead acid battery
Wider temperature range from -20℃~60℃.
Using the technology of lithium iron phosphate cell, superior safety
Parameters
| Item | Solar Energy Storage Power 12v Lithium ion Battery Pack |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model Number | MLP12300A |
| Voltage | 12.8V |
| Standard Capacity | 300Ah |
| Charge Current | 60A |
| Max Charge Current(C) | 1C |
| Continous discharing Current (C) | 1C |
| Pulse Charge Current | 300A(<1s) |
| Cycle Life | 3500+ times |
| Lifespan | 10~15 years |
| Dimension | Customized |
Customized Services:More Customized Services,Please feel free to send your inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12V 300Ah

Why Choose MANLY Battery?
Product safety and stability:
The source of raw materials and production process are strictly controlled
The product can totally support to pass the UN38.3/MSDS/UL/CE/ROHS and other industry certifications
Perfect service system:
One-to-one pre-sale/sale/after-sale professional technical support
7*24hours, 365 days available to respond quickly to customers' needs
High cycle life:
Provides up to 2000 cycles @ 80% DoD & Up to 5000 cycles @ 50% DoD, lowering the total cost of ownership compared to deep cycle lead acid batteries, AND after the 2000 cycles, Drypower Lithium batteries still provide 80% of the original rated capacity!
Focus on the R&D, manufacture and sales of energy storage batteries:
Over 12 years of experience in the R&D, manufacture and sales of energy storage batteries,robotics batteries,solar batteries,Industry leading R&D technical team
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: How do I track my shipment?
A: After we deliver your goods, we will send you the tracking No. once your goods has been shipped.
Q: What charger do you recommend using?
A: We recommend a 14.4V lifepo4 battery charger.
Q: How about the shipping label?
A: If you have a special request please contact us, we will help you.
Q: Is there any tracking number for my item?
A: Yes, we ship every order with their Tracking Number, and you can view the shipment staus on the corresponding website.
Hot Tags: 12v lithium ion battery pack, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












