Features
SLA Replacement 12V 42Ah SLA Replacement Ups Solar Battery
Maintenance free
70% lighter than lead acid batteries
Wider temperature range from -20℃~60℃
Can be charged using most standard lead acid charges
Built-in automatic protection for over-charge, over discharge, over current and over temperature
Parameters
| Item | SLA Replacement 12V 42Ah SLA Replacement Solar Battery |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model Number | MLP1242P |
| Cell Type | 3.2V LiFePO4 cell |
| Voltage | 12V 4S |
| Capacity | 42Ah |
| Charge Method | Constant current constant voltage |
| Charge Current | 8.4A |
| Max Charge Current | 42A |
| Constant Discharge Current | 42A |
| Peak Discharge Current | (<1S) |
Cut-off Voltage | 10.0V |
| Fully Charging Voltage | 14.6V |
| Cycle Life | 3,500+ times |
| Battery Size | Customized |
Customized Services: If you need more other different voltage, capacity, current, dimensions and etc., inquiry MANLY Battery at info@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12V 42Ah

Why Choose MANLY Battery?
Quality complies with international standard CE, CB, ROHS certificates
Over 12 years of experience in the R&D, manufacture and sales of energy storage batteries, robotics batteries, solar batteries,Industry leading R&D technical team
MANLY Lithium batteries provide more Wh/Kg while also being between 1/2 and 1/3 the weight of its SLA equivalent
MANLY LiFePO4 battery has 3500-8000 deep cycles time, which lasts up to 5 times longer than a lead-acid battery. It can help you save money without multiple purchases.
Quick response within 24 hours, 7/24 service, US$1,000,00 Product Liability Insurance by CPIC. Complete after-sales policy and team deployment allow you to enjoy products without worries.
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: What can you buy from Manly?
A: LiFePO4 Battery,lithium iron phosphate battery,lfp lithium,12 volt lithium iron phosphate battery, LiFePO4 battery bank, powerwall home battery and other different.
Q: How do I track my shipment?
A: After we deliver your goods, we will send you the tracking No. once your goods has been shipped.
Q: How about the shipping label?
A: If you have a special request please contact us, we will help you.
Q: I am a reseller, I would like to buy many pieces of your item, what is the wholesale price?
A: Hi, thanks for your inquiry, if you would like to buy a large quantity, please send an email
info@manlybatteries.com to us, we will give you the best price, thanks!
Q: Can you accept OEM and ODM services?
A: Yes, we supply OEM&ODM service as customers' requirements.
Hot Tags: 12v 42ah solar battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












