12V 20Ah Solar Battery Deep Cycle liFePo4 Battery Pack for solar outdoor energy storage
MANLY can carry out personalized production according to your requirements, and provide you with professional battery pack solutions, support various specifications of lithium battery pack customization, to meet the needs of different customers, please contact us in time if you need other sizes or shells.
About the 20Ah Solar Battery
1. 12V 20Ah LiFePo4 battery: large capacity / small size / long life / intelligent BMS protection
2. 100% full capacity, light, and portable
3. The built-in intelligent BMS battery management system provides comprehensive prevention and protection against damage to the battery pack in the event of an accident or improper use and improves the energy utilization rate of the battery cell.
4. Three-layer security protection and multi-channel detection of the aging degree
5. Long cycle times, the battery capacity after 3500+ complete charging and discharging cycles is not less than 80%
Specification
| Product model | 12V 20Ah Solar Battery |
| Nominal voltage | 12.8V |
| Nominal capacity | 20Ah |
| Nominal power | 256Wh |
| Maximum discharge current | 20A |
| Peak current | 40A (<3S) |
| Fully charged voltage | 14.6V |
| Battery cell material | Lithium Iron Phosphate |
| Operating temperature range | -20℃ ~ +60℃ |
| Size | Customize |
Production process

1. Lithium battery cell capacity divider cabinet
text some content here.text some content
All stored cells must be classified twice to ensure 100% battery capacity
2. Sorting and matching
Each cell is sorted according to a certain standard to ensure the consistency of the internal resistance of the cell voltage in the same battery pack, and effectively improve the stability of the battery


3. Fully automatic spot welding
Use a fully automatic electric welding machine to spot weld the positive and negative electrodes of the battery pack, which is efficient and stable without false welding
4. Protective plate welding
Weld and install a protective plate for each battery pack to achieve overcharge, overdischarge, overcurrent, overvoltage and overtemperature protection functions


5. Finished product test
The finished battery will eventually need to go through multiple tests to ensure stable performance and meet the standards before it can be packaged and shipped
Scope of application
Solar Light Series

Electric toy series

Outdoor power supply series

Medical equipment series

Global case of the 20Ah Solar Battery

Hot Tags: 20ah solar battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












