Features
32700 12V 90000mAh 100Ah 12.8V LiFePO4 Battery
Automotive-grade lithium battery
More light-weight & Clean energy
Built-in BMS protection
Higher capacity than comparable SLA or VRLA batteries
Drop-in replacement for sealed lead-acid batteries and can use the same charger in most cases
Parameters
| Brand Name | Manly |
| Product Name | 32700 12V 90000mAh 100Ah 12.8V LiFePO4 Battery |
| Cell Type | LiFePO4 Battery |
| Voltage | 12.8V |
| Capacity | 90Ah(90000mah) |
| Recharge Cycle | >3500 times |
| Charge Mode | CC/CV |
| Self-Discharge | < 2% |
| Working Temperature Range | Charge :0℃~45℃ |
Discharge :-20℃~60℃ | |
| Storage : 0℃~45℃ | |
| Charge current | 0.2C~1C |
| Peak discharge current | 3C(<3s) |
| End-of-discharge voltage | 8.0V |
| End-of-charge voltage | 14.6V |
| Product Shell | ABS |
| Plug | M6 |
| Warranty | 3 Years |
| Place of Origin | China |
| OEM/ODM | Yes |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
One-to-one pre-sale/sale/after-sale professional technical support.7*24hours, 365 days available to respond quickly to customers' needs
Better storage
Storage is not a problem thanks to extremely low self discharge (LSD) and no risk of sulphation.
Equiped with first-rate BMS, the battery went well in the short-circuit test, discharge test and the charge test as well.
Production System
2000+ employees, high-quality equipment imported from Japan, South Korea, and the US creates an automatic production line
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: Do MANLY's batteries come with a warranty?
A: Yes, we provide a 3-5 years warranty according to different models.
Q: Can MANLY Battery accept the OEM/ODM order?
A: Of course, OEM & ODM are accepted, since we are manufacturers and we have a strong R&D team that customizes the different voltage, capacity, dimensions for customers' different applications.
Q: Can you ship the battery by air?
A: Yes. We can ship by air via UPS, DHL, FedEx.
Q: How can I get the sample to check your quality?
A: After price confirmation, you can require samples to check the quality of our products. If you just need a blank sample to check the design and quality.
Hot Tags: 100ah 12.8v lifepo4 battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













